Projekt zakłada działania edukacyjne na kilku płaszczyznach:
1. Zajęcia eksperymentalne online z naukowcami na żywo dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej. Zajęcia te zostaną poprowadzone przez specjalistów, którzy połączą się z naszymi uczniami za pomocą wirtualnej platformy. Dotychczas nie praktykowaliśmy takiej formy nauki, więc działanie to jest nowatorskie. Nawiązaliśmy współpracę z AKADEMIĄ SMARTBE. Ponadto zestawy eksperymentalne wzbogacone są o karty do rozszerzonej rzeczywistości (AR). Uczniowie będą mogli zaobserwować m.in. jak wygląda płatek śniegu w trójwymiarowym powiększeniu, zobaczą przekrój oka czy wulkanu. Jest to innowacyjna metoda nauczania, w czasie której wykorzystywana jest interaktywność i gamifikacja. Pozwala ona na zostawanie modeli 3D wspomagając w ten sposób wyobraźnię i zrozumienie. Projekt zakłada 5 zajęć dwugodzinnych poprzez połączenie online 1 raz w miesiącu, każdorazowo dla 20 uczniów. Każdy otrzyma zestaw eksperymentalny, który zostanie przesłany wcześniej do szkoły. Następnie samodzielnie wykona doświadczenia i wyciągnie wnioski z przeprowadzonych eksperymentów. Nauka pokazana w tak oryginalny i ciekawy sposób z udziałem naukowców oraz samodzielne wykonywanie doświadczeń powinny zwiększyć zainteresowanie uczniów wykorzystywaniem nauk ścisłych w życiu codziennym.
2. Warsztaty mydlarskie oraz magnetyczne dla uczniów klas młodszych.
3. Warsztaty chemiczne w Małej Skali w Centrum Chemii w Toruniu. Chemia w małej skali (small-scale chemistry – SSC, często określana jako mikrochemia) jest techniką wspomagającą doświadczalne nauczanie chemii w szkołach i na uczelniach wyższych. Polega na pracy z niewielkimi ilościami substancji, co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu, zmniejsza czas jego przeprowadzenia i umożliwia dokładniejsze omówienie. Innowacyjna technika Small-Scale Chemistry pozwala na nowoczesne, całościowe, przejrzyste, przyjazne i aktywizujące podejście do doświadczalnej strony nauczania przedmiotów przyrodniczych. Technika ta wymaga często zastosowania nietradycyjnej aparatury a eksperymenty niejednokrotnie wykonywane są z wykorzystaniem przedmiotów używanych w gospodarstwie domowym. Technika SSC, stosowana do celów dydaktycznych na różnych poziomach kształcenia, ma ułatwiać efektywne nauczanie poprzez samodzielne wykonywanie przez uczniów doświadczeń ukazujących istotę przemian chemicznych. Uczniowie wezmą udział w zajęciach warsztatowo-laboratoryjnych . Tematyka zajęć dostosowana jest obowiązującej podstawy programowej. Udział w zajęciach pozwoli uczniom na żywo przeprowadzić i zobaczyć eksperymenty, których nie jesteśmy w stanie wykonać w szkole.
4. Interaktywne pokazy fizyczne w Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu W ramach realizacji projektu zamierzamy odwiedzić prestiżowe planetarium, gdzie oprócz seansu odwiedzimy interaktywną salę GEODIUM.
Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka. Wykaz stanowisk interaktywnych w sali Geodium to pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, źródła energii odnawialnej, tornado, spłaszczenie planet, start rakiety, zorza polarna, kolekcja meteorytów. Na ,,zajęcia wyjazdowe" zaprosimy do udziału uczniów ze SP w Przywieczerzynie. Będzie to doskonała okazja do integrowania uczniów z terenu gminy, ale i także wsparcie merytoryczne mniejszej placówki edukacyjnej.